Coraz więcej osób przyznaje się do żylaków odbytu. Jest to dość krępujący temat, jednak okazuje się, że dotyczy on sporej ilości osób. Żylaki odbytu wynikać mogą z wielu różnych kwestii i nie koniecznie są winą osoby chorej. Niekiedy ich pojawienie się jest skutkiem genetyki i dziedziczy się słabe naczynia krwionośne odbytu po swoich przodkach. Najczęściej jednak na żylaki odbytu, zwane potocznie hemoroidami skarżą się osoby otyłe i te, które prowadzą raczej siedzący tryb życia. Brak sportu i nieodpowiednia dieta mogą przyczynić się do tej dolegliwości dość szybko. Niekiedy skarżą się na nie więc nawet studenci i inne młode osoby. Jest to również znana przypadłość kierowców oraz osób pracujących za biurkiem przez wiele godzin w ciągu dnia.

Czym są żylaki odbytu?

To nic innego, jak wypełnione krwią naczynia krwionośne, które znajdują się w okolicach odbytu. Ich zadaniem jest pomoc przy parciu na odbyt, w celu wydalenia stolca. Napełniają się one krwią oraz odpompowują ją, kiedy nadchodzi odpowiedni moment. Żylaki odbytu powstają, kiedy naczynia są zbyt słabe i wypełniają się znaczącą ilością krwi oraz nie potrafią tej krwi się pozbyć. Wyglądają one wówczas jak poduszeczki pełne płynu. Często zamieniają się z czasem w bolesne guzki. Żylaki można rozpoznać w różnym stopniu. Mogą być to żylaki odbytu zewnętrzne  oraz wewnętrzne, kiedy są jeszcze w początkowym stadium.

Żylaki odbytu jak się ich pozbyć

Najlepiej jest zacząć działać jak najszybciej, kiedy tylko pojawi się pierwszy żylak. Można spodziewać się go, kiedy okolice odbytu intensywnie swędzą od jakiegoś czasu, pomimo zachowania podstawowych zasad higieny osobistej. Poza tym, z czasem pojawia się również ból i pieczenie. Na papierze toaletowym można też zaobserwować ślady krwi.

Wiele osób zastanawia się nad żylaki odbytu jak się ich pozbyć domowymi sposobami. Faktycznie istnieje kilka sprawdzonych metod, które pomagają w walce z żylakami odbytu. To, czy jedynie złagodzą objawy, czy też wyleczą żylaki odbytu, zależy przede wszystkim od stadium choroby. Jakie są to metody?

  • nasiadówki z kory dębu, oczaru wirginijskiego, czy rumianku,
  • naturalne maści z dodatkiem kasztanowca,
  • zmiana diety na bogatą w błonnik pokarmowy (zawarty np. w ProctoVitale),
  • picie dużej ilości płynów,
  • zwiększenie intensywności aktywności fizycznej.

Kiedy jednak takie domowe metody nie pomagają, najlepiej jest udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Albo zaleci on stosowanie czopków doodbytniczych i tabletek, albo skieruje pacjenta do lekarza specjalisty, czyli proktologa.

Taka osoba dokona badania palcem, a jeżeli nie będzie pewna swojej diagnozy, skorzysta z anoskopii. Metoda polega na wprowadzeniu wziernika do odbytu w celu zobrazowania problemu. Jeżeli żylaki odbytu okażą się być poważne i będą to hemoroidy zewnętrzne, lekarz może zlecić wykonanie zabiegu.

Ani do wizyty u proktologa, ani do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Najczęściej lekarze stosują gumkowanie, czyli umieszczenie zacisków w postaci gumek na żylakach. Po kilku dniach żylaki same odpadają, po obumarciu. Można również spotkać się ze skleroterapią, a więc zastrzykiem ze specjalistyczną pianką lub po prostu z laserem albo chirurgicznym usunięciem żylaków. Metody te pozwalają na skuteczne pozbycie się problemu na dłuższy czas i zapomnienie o przykrych dolegliwościach związanych z żylakami odbytu.