Żylaki odbytu to przykre i wstydliwe schorzenie, które dotyka niestety coraz większej ilości osób. Wynika to przede wszystkim z trybu życia, który prowadzi coraz więcej osób. Praca jaką wykonują jest siedząca i w ciągu dnia nie wykonują żadnej aktywności fizycznej. Poza tym, zła dieta, uboga w błonnik pokarmowy i zapierająca również wpływa negatywnie na proces powstawania żylaków, powszechnie zwanych hemoroidami. Niektóre osoby cierpią na tę dolegliwość, ponieważ genetycznie ich naczynia krwionośne w okolicach odbytu są słabe. Często na hemoroidy skarżą się też kobiety w ciąży. W ich przypadku jednak żylaki znikają najczęściej jakiś czas po porodzie bezpowrotnie.

Z czego robią się hemoroidy?

W okolicach odbytu znajduje się wiele naczyń krwionośnych, które napełniają się krwią jak poduszeczki, a następnie, aby ułatwić parcie i wydostanie się stolca na zewnątrz, odpompowują krew. Kiedy jednak proces ten jest upośledzony, z powodu zaparć lub nacisku na naczynia krwionośne, zdarza się, że krew nie odpływa, powodując znaczne rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Tak właśnie powstają hemoroidy. Z czasem mogą nawet pojawiać się guzki na zewnątrz odbytu, które są już bolesne i dokuczliwe. Wiele osób narzeka przy tym na świąd, pieczenie oraz na pozostałości krwi na papierze toaletowym. Więcej o przyczynach przeczytasz na wylecz.to

Wiele osób zastanawia się nad tym, z czego robią się hemoroidy. Są to właśnie naczynia krwionośne, które na zewnątrz otaczają fałdy skóry. Przyczyna powstawania żylaków odbytu jest bez znaczenia, ponieważ skutki dla osoby chorej są zawsze takie same.

Jakie są domowe sposoby na hemoroidy?

Kiedy żylaki odbytu znajdują się w pierwotnej fazie i dopiero powstają, najczęściej można wiele zdziałać samodzielnie w warunkach domowych. Jakie metody polecają lekarze?

  • są to głównie nasiadówki z korą dębu, oczarem wirginijskim, czy też nagietkiem,
  • pomaga ciepła, ale nie gorąca kąpiel w rumianku,
  • w aptece można zakupić maści z dodatkiem kasztanowca, bez recepty.

Dostępne są również czopki oraz tabletki, które likwidują hemoroidy.

Bardzo ważna jest także zmiana trybu życia. Najlepiej wzbogacić swoją dietę o znaczne ilości błonnika pokarmowego. Można go znaleźć w owocach i warzywach, najlepiej surowych. Poza tym, warto jadać płatki owsiane i pieczywo z grubego przemiału. Warto również pamiętać o piciu sporej ilości płynów. Woda sprzyja temu, że stolec jest rzadszy i znacznie łatwiej przechodzi drogę przez jelito i następnie na zewnątrz. Lekarze zalecają, aby osoby cierpiące na hemoroidy uprawiały jak najwięcej sportu. Ruch fizyczna wspomaga walkę z tą dolegliwością. Oczywiście, jeżeli po kilku tygodniach domowe sposoby nie będą pomagały, najlepiej jest udać się do lekarza po fachową pomoc.