Hemoroidy to bardzo nieprzyjemne schorzenie żylaków odbytu, które dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Ich powstawaniu sprzyja przede wszystkim otyłość, nieprawidłowa dieta, brak sportu oraz siedzący tryb życia. W przypadku wielu osób winne są również zaparcia, które wynikają ze zbyt małej ilości błonnika pokarmowego w pokarmach. Wiele osób młodych cierpi z powodu bolesnych hemoroidów i wstydzi się udać do lekarza po poradę.

Dlaczego powstają hemoroidy?

Hemoroidy to naczynia krwionośne znajdujące się w okolicach odbytu. Pompują one krew, dzięki czemu ułatwiają w znacznym stopniu proces wypróżniania się. Kiedy jednak nie działają one we właściwy sposób, krew pozostaje w naczyniach, poszerzają się one i nie są w stanie jej odpompować. Wówczas powstają żylaki odbytu, zwane powszechnie hemoroidami. Bardzo często powstają one również w okresie ciąży, kiedy dziecko naciska na narządy wewnętrzne kobiety i uniemożliwia prawidłowe działanie naczyń. Wiele kobiet w tym czasie cierpi również z powodu przewlekłych zaparć, które również sprzyjają powstawaniu hemoroidów.

Jakie są pierwsze objawy żylaków odbytu?

Na początku, większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że grożą im hemoroidy. Zaczyna się to od świądu w okolicach odbytu i niewielkiego pieczenia. To powinno być już sygnałem. Następnie, pojawia się ból w okolicach odbytu i może pojawić się nawet krwawienie. Wówczas trzeba zawalczyć o swoje zdrowie i komfort.

Jakie są dobre czopki na hemoroidy?

Większość chorych obawia się i wstydzi wizyty u lekarza. Chcą samodzielnie zawalczyć problemem hemoroidów poprzez zmianę diety oraz stylu życia. Niekiedy zastanawiają się oni również, jakie są dobre czopki na hemoroidy. W aptece można je bowiem zakupić bez recepty.

Najpopularniejsze obecnie w Polsce leki w postaci czopków to:

  • ProvtoGlyvenol – w jego składzie znajdują się tribenozyd i lidokaina.
  • Anusil – sól sodowa, kwas hialuronowy oraz tłuszcz obojętny.
  • Apirectum – kwas hialuronowy w postaci soli sodowej, etanol w postaci etanolowego ekstraktu oraz substancje pomocnicze.
  • Homorectal – bizmut, galusan zasadowy, tlenek bizmutawy, oksyjodogalusan, rezorcynol, kwas borowy, cynk tlenu, balsam peruwiański oraz substancje pomocnicze.

Zastanawiając się, jakie są dobre czopki na hemoroidy, warto skonsultować się z lekarzem. Ich skład bywa naprawdę różny. Na przykład kobiety w ciąży nie powinny przyjmować czopków, które zawierają w składzie ekstrakty alkoholowe. Niektóre z czopków zawierają bardzo naturalne, ziołowe składniki. Takie najlepiej wybierać samodzielnie, ponieważ nie można sobie zaszkodzić. Oczywiście, zdarzają się reakcje alergiczne na niektóre ze składników czopków, których nie da się przewidzieć.

Z pewnością czopki przynoszą ulgę i eliminują ból. Z czasem mogą one nawet wyleczyć hemoroidy, jeżeli nie są one zbyt duże i rozwinięte.