Hemoroidy zewnętrzne przeważnie traktowane są jako żylaki odbytu, ale to uproszczenie, które dość niesłusznie przypisuje hemoroidom tak negatywne konotacje. Hemoroid w swoim zdrowym stanie nie przynosi żadnego dyskomfortu, ponieważ to element budowy odbytu, dzięki któremu człowiekowi łatwiej przychodzi wypróżnianie się i oddawanie stolca. Problemem jest jednak stan zapalny hemoroidów, który może występować w bardzo różnym stanie nasilenia, a który wcale niekoniecznie musi wynikać z wieku czy wcześniej przebytych stanów chorobowych.

Oczywistym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się takich krwawiących i bolesnych hemoroidów jest siedzący tryb życia – osoby siedzące w domu i spędzające również w pracy czas w pozycji siedzącej jak urzędnicy czy kierowcy, mają o wiele większe ryzyko pojawienia się hemoroidów. Dieta, odpowiednie ćwiczenia oraz wystrzeganie się używek zwiększających ryzyko pojawienia się zaparć, to najskuteczniejsze sposoby na profilaktykę przeciwko żylakom odbytu. Gdy jednak już pojawia się ten problem, a według różnych statystyk może on dotykać nawet co drugiego dorosłego człowieka w populacji, warto wiedzieć zarówno jakie leki na hemoroidy zewnętrzne jak i do którego specjalisty należy się udać [więcej przeczytasz tu].

Leczenie objawów choroby hemoroidalnej

Leczenie przyczyn pojawiania się określonych chorób jest o wiele skuteczniejsze niż późniejsze radzenie sobie z ich objawami i nie inaczej jest w przypadku choroby hemoroidalnej. Wiele osób nie jest jednak w stanie z dostatecznym wyprzedzeniem zareagować na pierwsze objawy nadciągającej infekcji i orientują się oni dopiero w momencie pojawienia się pierwszego wyczuwalnego i zauważalnego żylaka na odbycie. Pierwszy i drugi stopień tej choroby pozwala jeszcze na w miarę szybkie i bezbolesne uporanie się z problemem – na tym etapie hemoroidy widoczne są tylko i wyłącznie w badaniu anosokopem w gabinecie proktologa, lub też okresowo żylak pojawia się na zewnątrz w momencie wypróżniania, ale wraca na swoją pozycję po zakończeniu defekacji.

Nieco poważniejszym problemem są na pewno żylaki zewnętrzne, a więc takie, które nawet po zakończeniu wypróżnienia nadal pozostają na zewnątrz odbytu. Dzieje się tak ze względu nie tylko na ich wielkość i twardość, ale często także pojawiają się dodatkowe obrzęki, zakrzepy, a może nawet martwice w ich okolicy. Proktolog oraz farmaceuta w aptece doskonale wiedzą, jakie leki na hemoroidy zewnętrzne mogą jeszcze poskutkować, a w których stadiach rozwoju choroby sama farmakologia może być już niewystarczająca.

Decydując się na farmakologiczne rozwiązania, warto przede wszystkim skupić się na lekach działających miejscowo, a więc kremach i maściach stosowanych w okolicach odbytu oraz czopkach doodbytniczych, które cechuje wyjątkowo wysoka skuteczność dzięki przedłużonemu okresowi wchłaniania substancji czynnych z czopka. Z oczywistych względów takie leki działają lepiej od tabletek, a zawdzięczają to takim czynnikom aktywnym, jak chociażby:

  • substancje przeciwzapalne, działające miejscowo na zainfekowany hemoroid,
  • ekstrakty ziołowe działające kojąco, przeciwbakteryjnie oraz przeciwświądowo,
  • leki przeciwbólowe,
  • substancje przeciwobrzękowe i zapobiegające zakrzepom w naczyniach krwionośnych,
  • środki rozkurczające, pomagające w wypróżnieniu oraz zapobiegające zaparciom.