Hemoroidy to bardzo nieprzyjemne i bolesne żylaki odbytu, którym towarzyszy szereg dolegliwości. Bardzo często na tę przypadłość zapadają kobiety w ciąży, w trzecim trymestrze. Wynika to z dużego nacisku, jaki dziecko wywiera na narządy wewnętrzne. Krew nie jest w stanie cofać się do organów i pozostaje w naczyniach krwionośnych odbytu. Poza tym, ciąży często towarzyszą również zaparcia, które niestety sprzyjają powstawaniu bolesnych hemoroidów.

Jakie leki na hemoroidy w ciąży?

W trakcie ciąży kobieta powinna bardzo uważać na to, jakie leki przyjmuje. Nigdy nie powinna tego robić bez kontaktu z lekarzem prowadzącym ciążę. Najlepiej upewnić się u niego jakie leki na hemoroidy w ciąży można przyjąć. Nie wszystkie są bowiem bezpieczne, a z pewnością ich zawartość trafia również do organizmu dziecka.

Z leków bezpiecznych dla przyszłej mamy i jej dziecka, z pewnością można wymienić ProctoGlyvenol, Posterisan i Hemoronn. Nie należy ich jednak przyjmować samowolnie.

Wiele kobiet zastanawiających się, jakie leki na hemoroidy w ciąży mogą przyjąć, zapomina o innych, bardziej naturalnych sposobach walki z hemoroidami.

Jak leczyć hemoroidy w ciąży bez pomocy leków?

Na początku, kiedy tylko hemoroidy się pojawią, warto postawić na stare domowe sposoby. Ich pierwszym sygnałem może być świąd w okolicach odbytu, pieczenie i ból, a następnie krwawienie. Wówczas wiadomo, że pora zacząć działać. Co można zrobić?

  • Przede wszystkim, do diety przyszłej mamy należy wprowadzić więcej błonnika (zalecamy picie ProctoVitale). Trzeba unikać zaparć, ponieważ one często są przyczyną tego stanu u przyszłej mamy.
  • Ważne jest również wypijanie każdego dnia sporej ilości płynów. Trzeba pamiętać, że dzięki nim tworzy się płyn owodniowy, który chroni młodego człowieka. Płyny wpływają również na rozluźnienie treści kałowej, która znacznie łatwiej wydostaje się na zewnątrz.
  • Doskonałym sposobem na hemoroidy są nasiadówki, z dodatkiem kory dębu, rumianku, czy nagietka. Są one całkowicie bezpieczne, ale nie powinny trwać dłużej niż maksymalnie dziesięć minut.
  • Miejsca, w których znajdują się żylaki odbytu można chłodzić, dzięki czemu przynosi się ulgę.

Najważniejszy jest ruch na świeżym powietrzu oraz odpowiednia, regularna dieta. Jeżeli domowe sposoby nie skutkują, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Z pewnością doradzi on odpowiedni sposób i dobierze leki, które wspomogą łagodzenie dyskomfortu i bólu oraz pozbycie się problemu. Niekiedy lekarze ginekolodzy kierują swoje pacjentki do proktologa, czyli specjalisty od żylaków odbytu. Taki specjalista może nawet zadecydować o przeprowadzeniu bezbolesnego zabiegu medycznego, na przykład gumkowania żylaków.

Najczęściej jednak żylaki znikają niedługo po urodzeniu dziecka i nie dają o sobie znać aż do następnej ciąży. Wówczas mogą pojawić się na nowo, za sprawą ucisku, jaki dziecko wywiera na narządy swojej mamy.