Różnego rodzaju zaburzenia i patologie sprawiają, że hemoroidy przestają prawidłowo działać, co prowadzi do przetrzymywania krwi przez nie, rozciągania się ich ścianek i ostatecznie do powstania infekcji. Takie zapalenie przekształca się bardzo szybko w żylaka odbytu, który wcale nie musi być bardzo bolesny i w wielu przypadkach wystarczy zastosowanie jednego z wielu preparatów farmakologicznych, aby poradzić sobie z pojedynczym żylakiem.

Gorzej, gdy choroba hemoroidalna wynika z innych, bardziej trwałych czynników jak dieta czy siedzący tryb pracy i brak jakichkolwiek ćwiczeń lub niewłaściwa higiena intymna. Wtedy żylaki odbytu mogą okazać się problemem wyjątkowo uporczywym i powracającym, a z każdym kolejnym zapaleniem hemoroidów ich stan zaawansowania może być coraz gorszy. Dlatego warto wiedzieć nie tylko jakie czopki na krwawiące hemoroidy, ale również co w pierwszej kolejności hemoroidy wywołuje, albowiem poza samym leczeniem objawowym warto również zacząć stopniowo niwelować przyczyny odpowiadające za pojawianie się oraz nawrót krwawiących czy bolesnych hemoroidów.

Wybór preparatów leczniczych

Skuteczność dostępnych bez recepty w każdej aptece maści, kremów oraz specjalnych czopków doodbytniczych o działaniu przeciwżylakowym jest bardzo wysoka. Cena takich preparatów również nie jest wygórowana, a farmaceuci doskonale rozumieją rangę i intymność problemu, z którym do apteki często przychodzą pacjenci, którzy jeszcze nie byli z wizytą u proktologa. Szczególnie często polecaną formą aplikacji leków przeciwko chorym hemoroidom jest czopek, albowiem działa on skuteczniej niż tabletki, a nawet wykazuje nieco wyższą skuteczność niż kremy i maści nakładane bezpośrednio na odbyt. Mniejsze znaczenie ma dokładnie jakie czopki na krwawiące hemoroidy, albowiem ich skuteczność zależy nie tyle od marki, ale od sposobu aplikacji.

Dzięki temu, że czopek pozostaje bezpośrednio w odbycie przez kilkanaście minut, zanim nie zostanie wchłonięty, czas jego działania znacząco się wydłuża. Lepiej wchłaniają się substancje czynne z takiego czopka, a dodatkowo czopek taki nawet przy skurczach zwieracza odbytnicy i ruchu chorego – nadal pozostaje w tym samym położeniu i działa na cały obszar odbytu. Analizując skład czopków na hemoroidy na pewno znajdować w nim powinny się takie substancje, które działają:

  • przeciwbakteryjnie, albowiem flora bakteryjna jelita grubego może działać zaogniająco na już trwającą infekcję,
  • przeciwzapalnie, albowiem każdy żylak odbytu można traktować jako zapalenie zdrowego hemoroidu,
  • rozkurczająco, co ułatwia wypróżnianie się i zmniejsza ryzyko powracania niemile widzianych zaparć,
  • przeciwbólowo oraz przeciwświądowo, co ma przywrócić komfort w normalnym codziennym funkcjonowaniu osobom z chorymi hemoroidami.