Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Niejednokrotnie towarzyszą jej jednak bardzo przykre dolegliwości, które sprawiają ból i dyskomfort. Jedną z nich są hemoroidy. Dotykają one większości kobiet w czasie ciąży. Najczęściej pojawiają się już w trzecim trymestrze, kiedy dziecko jest na tyle duże, że naciska na narządy wewnętrzne kobiety. Objawami wskazującymi na to, że mogą pojawiać się hemoroidy są przede wszystkim: świąd w okolicach odbytu, pieczenie, ból i krwawienie z tych okolic. Wówczas należy zastanowić się, jakie czopki na hemoroidy w ciąży można stosować lub nad innymi preparatami i skonsultować to z lekarzem.

Co można w ciąży?

Ciąża to specyficzny okres, kiedy wielu leków przyjmować nie wolno. Nawet te ziołowe mogą bowiem zaszkodzić dziecku, jeżeli zawierają w swoim składzie jeden z niebezpiecznych składników. Dlatego zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem, który prowadzi ciążę, lub ewentualnie z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jakie czopki na hemoroidy w ciąży?

Na szczęście, istnieje możliwość przyjmowania niektórych czopków na hemoroidy w trakcie ciąży. Należy jednak bezwzględnie unikać tych, które zawierają w swoim składzie ekstrakty alkoholowe. Najlepiej w aptece poradzić się jeszcze farmaceuty i zapoznać z treścią ulotki. Z pewnością nie zaszkodzą w trakcie ciąży takie preparaty:

  • ProctoGlyvenol,
  • Posterisan,
  • Hemorol.

W przypadku większości innych preparatów często widnieje na ulotce zapis, że można je przyjąć jedynie jeżeli lekarz zadecyduje, że korzyści płynące dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Dlatego tak ważne jest zawsze skonsultowanie ze swoim lekarzem, jakie czopki na hemoroidy w ciąży można zastosować.

Istnieje również szereg maści, które łagodzą objawy hemoroidów w ciąży i są bezpieczne. Warto o nie pytać. Poza tym, koniecznie należy wzbogacić swoją dietę o sporą ilość błonnika pokarmowego. Sprawia on, że stolec znacznie łatwiej wydostaje się z jelit i są one oczyszczone dzięki ziarnom z grubego przemiału. Poza tym, warto również wypijać spore ilości wody mineralnej niegazowanej. Dzięki niej stolec jest znacznie rzadszy i łatwiej jest mu przedostać się na zewnątrz.

Nieoceniona jest również aktywność fizyczna w trakcie ciąży. Nie wolno o niej zapominać, nawet jeżeli przyszła mama nie czuje się najlepiej. Warto przynajmniej każdego dnia spacerować na zewnątrz przez około pół godziny. Dzięki temu organizm nie tylko się dotleni, ale również będzie mu łatwiej walczyć z bolesnymi żylakami odbytu. Zaleca się ćwiczenia polegające na zaciskaniu mięśni odbytu oraz pochwy. W szczególności powinny je wykonywać kobiety w trzecim trymestrze ciąży i po porodzie. W przypadku większości kobiet hemoroidy na szczęście znikają niedługo po porodzie. Istnieje jednak spora szansa, że pojawią się na nowo podczas kolejnej ciąży.