Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duża część populacji cierpi obecnie z powodu żylaków odbytu, zwanych powszechnie hemoroidami. Jest to wstydliwy temat, którego wiele osób unika. Część z nich obawia się nawet wizyty u lekarza specjalisty i stara się samodzielnie walczyć z hemoroidami. Oczywiście, jest to możliwe, ale do pewnego stadium rozwoju hemoroidów. Kiedy są one naprawdę duże i znajdują się całkowicie na zewnątrz, może okazać się konieczna interwencja lekarska. Lekarz proktolog ma do dyspozycji wiele bezbolesnych i bardzo szybkich metod usuwania hemoroidów. Zazwyczaj pacjent może je usunąć w trakcie jednej wizyty i szybko wrócić do pracy. Jedynym minusem tych metod jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za leczenie hemoroidów, co oznacza konieczność samodzielnego pokrycia kosztów zabiegu.

Hemoroidy zewnętrzne

Na początku, kiedy pojawiają się pierwsze hemoroidy, są one niewielkie i znajdują się wewnątrz odbytu [ten problem dotyka nawet kobiet w ciąży]. Są to małe guzki, lub poduszeczki, które zbierają duże ilości krwi i nie są w stanie jej odpompować. Mogą okazać się one dość bolesne podczas siedzenia, czy nawet prób wydalania stolca. Z czasem jednak takie żylaki odbytu przekształcają się w hemoroidy zewnętrzne. Mogą one wydostawać się na zewnątrz i chować lub pozostać całkowicie na zewnątrz. Zależy to od stadium ich rozwoju. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak usunąć hemoroidy zewnętrzne.

Domowe sposoby na to, jak usunąć hemoroidy zewnętrzne

Istnieje wiele domowych, babcinych sposobów na usunięcie hemoroidów. Nie zawsze przynoszą one jednak pożądane skutki. Z pewnością warto wypróbować:

  • Nasiadówek. Należy przygotować ciepłą wodę z dodatkiem kory dębu, rumianku, nagietka czy też oczaru wirginijskiego i moczyć w niej okolice hemoroidów przez około dziesięć minut. Jedynym możliwym powikłaniem jest reakcja alergiczna na któreś z ziół użytych do naparu.
  • Kąpieli. Ciepła, ale nie gorąca kąpiel z dodatkiem rumianku może doskonale wpłynąć na hemoroidy zewnętrzne. Niektóre osoby są jednak uczulone na rumianek i może on powodować podrażnienie śluzówek znajdujących się w okolicach odbytu.
  • Soku z cebuli. To bardzo stary sposób naszych babć. Okazuje się, że cebula ma doskonałe działanie na hemoroidy. Skóra może jednak być zbyt wrażliwa na ostry sok z cebuli i zareagować silnym pieczeniem.

W aptekach można obecnie bez problemu kupić naturalne preparaty do walki z hemoroidami, również tymi zewnętrznymi. Poleca się maści na bazie kasztanowca, które działają bardzo obkurczająco i doskonale łagodzą przykre objawy hemoroidów. Poza tym, sprawdzają się czopki z propolisem i kwasem hialuronowym lub tabletki doustne.

Hemoroidy powinno się schładzać, ponieważ przynosi to sporą ulgę. Dlatego nie zaleca się gorących kąpieli, ponieważ źle wpływają one na układ krwionośny i rozkurczają dodatkowo naczynia. Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak usunąć hemoroidy zewnętrzne, powinny również pamiętać o odpowiedniej diecie. Powinna być ona bogata w błonnik pokarmowy, który rozwiązuje problem z zaparciami. W ciągu każdego dnia należy również wypijać minimum dwa i pół litra płynów, np. bogate w błonnik zioła ProctoVitale. Poza tym, bardzo ważne jest włączenie sportu do swojego codziennego trybu życia. Doskonale wpływa on na żylaki odbytu i pozwala na ich pozbycie się.