Wstydliwy problem hemoroidów dotyka coraz więcej osób. Nawet w mediach zauważyć można rosnącą ilość reklam środków na żylaki odbytu, które można kupić w aptece bez recepty. Niestety, jest to jedna z chorób cywilizacyjnych, na którą zapada znaczna część społeczeństwa. Na szczęście, z hemoroidami można skutecznie walczyć i pozbyć się ich, a także nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, jakie im towarzyszą.

Jakie są przyczyny powstawania żylaków odbytu?

Najczęściej żylaki odbytu powstają z powodu siedzącego trybu życia. Skarżą się na nie osoby, które pracują za kierownicą lub przed komputerem. Poza tym, powstawaniu hemoroidów sprzyjają również otyłość, zaparcia i nieprawidłowy sposób odżywiania się. Osoby, które spożywają za mało błonnika pokarmowego często skarżą się na bóle w okolicach odbytu. Poza tym, również środki przeczyszczające mogą powodować powstawanie hemoroidów. Nie powinno się więc przyjmować ich bez konsultacji z lekarzem.

Domowe sposoby na żylaki odbytu

Wiele osób zastanawia się hemoroidy leczenie jaki lekarz będzie najlepszy. Na samym początku, nie ma jednak konieczności wizyty u lekarza. Kiedy hemoroidy dopiero się pojawiają, można spróbować z nimi zawalczyć domowymi sposobami:

  • sprawdzają się nasiadówki i ciepłe kąpiele z dodatkiem kory dębu, nagietka, rumianku, czy też oczaru wirginijskiego,
  • można stosować maści oraz czopki dostępne bez recepty w aptece,
  • najczęściej zawierają one wyciągi z kasztanowca i działają niezwykle kojąco,
  • wiele osób stosuje domowe okłady z cebuli. Jest to stary babciny sposób na hemoroidy,
  • ważna jest też zmiana diety na bogatszą w naturalny błonnik pokarmowy. Żadnych leków rozluźniających stolec nie powinno się przyjmować bez konsultacji z lekarzem.

Hemoroidy leczenie jaki lekarz?

Kiedy domowe sposoby nie odnoszą skutków, wówczas koniecznie należy udać się do lekarza. Może być to lekarz pierwszego kontaktu, lub prywatnie specjalista proktolog. Lekarz pierwszego kontaktu najprawdopodobniej zleci stosowanie preparatów doustnych na żylaki, maści i czopków lub ewentualnie wypisze skierowanie do proktologa, jeżeli żylaki odbytu są dość zaawansowane i potrzebna jest konsultacja ze specjalistą [zobacz stadia rozwoju tej choroby].

Przed wizytą u proktologa nie trzeba się wcale specjalnie przygotowywać. Poza higieną osobistą, pacjent nie powinien się niczym martwić. Lekarz wykonuje badanie palcem, a jeżeli nie jest w stanie ocenić hemoroidów, najczęściej wykonuje również anoskopię. Jest to badanie przy pomocy niewielkiego wziernika, które pozwala ocenić stan żylaków w odbycie. Badanie jest bezbolesne i wykonuje się je na pacjencie w pozycji leżącej na lewym boku.

Niekiedy lekarze proktolodzy proponują swoim pacjentom wykonanie konkretnego zabiegu w swoim gabinecie. Zabiegi są bezbolesne, niekiedy używa się jedynie żelu miejscowego znieczulającego. Najczęściej wykonuje się zabieg gumkowania, który polega na zaciśnięciu gumek na żylaku, aby ten wysuszył się i po kilku dniach sam odpadł. Niekiedy stosowana jest również skleroterapia, czyli zastrzyk pod śluzówkę, który zawiera specjalną piankę. Powoduje ona powstanie zakrzepu w żylaku. W przypadku większych żylaków, lekarze niekiedy decydują się na laseroterapię lub na chirurgiczne usunięcie żylaków.

Trzeba się liczyć jedynie z tym, że zabiegi te nie są refundowane przez NFZ i pacjent sam za nie zapłaci. Nie są to jednak wysokie koszty.