Hemoroidy, a tak dokładnie żylaki odbytu, a więc bardzo nieprzyjemne chore hemoroidy, to jedna z częściej pojawiających się chorób cywilizacyjnych. Odpowiadają za nią m.in. nieodpowiednia dieta oraz siedzący tryb życia, więc teoretycznie przynajmniej zapobieganie żylakom odbytu powinno ograniczać się do poprawy nawyków żywieniowych i częstszych ćwiczeń. Mimo tej prostej teorii, ze względu na barierę psychologiczną wynikającą z intymnego miejsca, w którym hemoroidy zewnętrzne się manifestują oraz samej krępującej sytuacji badania odbytu – większość osób przynajmniej w początkowych fazach rozwoju choroby hemoroidalnej decyduje się na samoleczenie. Ułatwiają to rozmaite preparaty dostępne w aptekach bez recepty, dzięki czemu sporo osób decyduje się odłożyć wizytę u proktologa na później, a na początku posłużyć się dostępnymi środkami leczniczymi.

Rozwiązania bez recepty

Nie trzeba wiedzieć, na hemoroidy jakie leki bez recepty są najskuteczniejsze, albowiem w praktycznie każdej aptece zapytać można o poradę farmaceutę, który dokładnie opisze i zilustruje różnice pomiędzy poszczególnymi preparatami. Na samym początku, jeszcze przed wizytą w aptece, warto uświadomić sobie, w jakiej formule występują najpopularniejsze leki bez recepty na żylaki odbytu. Dostępne są następujące rozwiązania:

  • tabletki na hemoroidy – przeważnie o działaniu przeciwzapalnym, niekiedy dodatkowo rozkurczające i przeciwbólowe, które mogą okazać się skuteczne tylko w przypadku początkowego stadium rozwoju choroby, gdy chore hemoroidy pozostają jeszcze wewnątrz odbytnicy i nie występują na zewnątrz, nie są mocno krwawiące czy zmienione chorobowo,
  • kremy i maści, a więc najczęściej stosowane na hemoroidy jakie leki bez recepty, są wyjątkowo skuteczne, ponieważ mają kompleksowy skład zawierający zarówno substancje rozkurczające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a do tego przeciwbólowe i zmniejszające uczucie świądu, czyli przynoszą niemal natychmiastową ulgę,
  • czopki, które są najskuteczniejszym rozwiązaniem, ponieważ ich skład nie różni się w ogóle od składu najmocniejszych i najskuteczniejszych maści oraz kremów na rynku aptecznym, ale dzięki aplikacji bezpośrednio do odbytu i długiemu okresowi rozpadu oraz wchłaniania i uwalniania substancji leczniczych, czynnych i pomocniczych bezpośrednio w miejscu występowania żylaków – przynosi bodaj najlepsze efekty.

Istnieje wiele bezpłatnych środków na hemoroidy. Leki na hemoroidy bez recepty przygotowane z myślą o zwalczaniu choroby hemoroidalnej działają bardzo skutecznie, jednak są to leki wyjątkowo objawowe. Mogą więc bardzo skutecznie pomóc w natychmiastowym niemal usunięciu żylaków odbytu pierwszego i drugiego stopnia, natomiast nie będą nigdy miały działania profilaktycznego. A to oznacza, że chcąc leczyć hemoroidy jakie leki bez recepty – trzeba sięgnąć po zupełnie inne rozwiązania. Muszą to być leki, które wyeliminują przyczyny pojawiania się zewnętrznych hemoroidów, takie jak zaparcia czy brak równowagi flory bakteryjnej i grzybiczej w odbytnicy i jelicie grubym. Warto dodatkowo sięgnąć po naturalne rozwiązania, jak np. zioła ProctoVitale.

Przeczytaj również artykuł na zdrowie.com.pl