Leczenie hemoroidów to leczenie objawowe, a więc opiera się ono przede wszystkim na eliminowaniu już widocznych żylaków odbytu. Warto jednak uświadomić sobie, jaki mechanizm odpowiada za ich powstawanie, czyli co jest przyczyną pojawiania się tych wyjątkowo nieprzyjemnych zgrubień i bolących guzków w okolicach odbytu. A ponieważ mało kto ma ochotę udawać się na konsultacje do proktologa lub nawet samodzielnie badać swój odbyt, warto jest zadbać w pierwszej kolejności o wyeliminowanie czynników z naszego życia i otoczenia, które w sposób oczywisty prowadzą do nasilenia się choroby hemoroidalnej.

Niektóre z przyczyn pojawiania się żylaków odbytu i ich regularnych nawrotów to siedzący tryb życia i pracy. O ile kierowca czy urzędnik nie może nagle zmienić pracy, o tyle może wprowadzić serię różnych ćwiczeń chociażby samego mięśnia zwieracza odbytu, które prowadzone w pozycji siedzącej zapobiegają nawrotom hemoroidów i ich powstawaniu na zewnątrz. Jeśli w przerwie między pracą dodatkowo człowiek zażywał będzie minimum aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – znacząco obniży ryzyko pojawienia się żylaków. Równie ważna jest oczywiście dieta bogata chociażby w błonnik i unikająca składników wywołujących zaparcia, jak alkohole wysokoprocentowe, ostre przyprawy albo czekolada.

Szybkie doraźne działania

Profilaktyka i zapobieganie hemoroidom to zadanie polegające na całkowitej zmianie swoich nawyków i przyzwyczajeń, więc jest to praca u podstaw i nie każdemu jest ona bliska. Dlatego firmy farmaceutyczne prześcigają się w tworzeniu nowych receptur takich preparatów, jak maści, kremy i czopki na hemoroidy. Mają one działanie zwalczające pierwsze żylaki oraz nawracające objawy choroby hemoroidalnej. W aptekach bez recepty dostępnych jest nawet kilkanaście różnych preparatów, więc pacjent powinien wiedzieć – co lepsze na hemoroidy maść czy czopki.

Główna różnica pomiędzy tymi lekami to oczywiście nie tyle ich skład, co sposób aplikacji. Bardzo często czopki dostępne w aptece pochodzą od tego samego producenta, co popularne maści i zawierają w swoim składzie dokładnie te same substancje czynne oraz pomocnicze, co kremy, dzięki czemu są równie skuteczne. Pytając farmaceuty w aptece, co lepsze na hemoroidy maść czy czopki najpewniej usłyszymy, że wszystko zależy od tego, czy nie odczuwamy dyskomfortu z powodu aplikacji czopka. Posmarowanie odbytu kremem jest na pewno mniej wymagające aniżeli umieszczenie całego czopka w odbycie, więc przez wzgląd na tę barierę psychologiczną nie każdy chory będzie chciał po czopki sięgnąć. Jeśli jednak ktoś takiej bariery nie ma – powinien sięgnąć właśnie po czopki, z kilku powodów:

  • są stosowane bezpośrednio w miejsce występowania żylaków odbytu, a więc nie ma możliwości, że pacjent niedostatecznie głęboko zaaplikuje sobie krem czy maść,
  • nawet pomimo skurczy mięśnia zwieracza odbytnicy czy podczas ruchu na świeżym powietrzu, taki czopek pozostaje w najbardziej odpowiedniej pozycji i ułożeniu względem miejsca chorego,
  • substancje czynne i pomocnicze zgromadzone w czopki uwalniają się i wchłaniają znacząco dłużej, aniżeli maść czy krem, dzięki czemu ich działanie jest wydłużone i bardziej doraźne, odczuwalne niemal natychmiast,
  • mogą być one przechowywane o wiele dłużej i w odróżnieniu od maści otwarcie jednego czopka nie oznacza naruszenia całego opakowania.